Dr hab. Dorota Misiejuk, prof. UwB

Na skrzyżowaniu kultur - o komunikowaniu sie z obcym

Dzisiaj, chcemy mieć dużo znajomych i przyjaciół z całego świata, nie chcemy zamykać się, nie chcemy być samotni. Szukamy kontaktów w różnych układach społecznych, podejmujemy podróże, wybieramy się w nowe miejsca, spotykamy tam różnych ludzi. A i nasza… wnuczka jest jakaś inna – to znaczy nie taka jak dzieci w jej wieku być powinny; a i syn… jakiś obcy, bo….. nie jest jak syn być powinien…. Itd.

Coraz częściej wymiana zdań, rozmowa czy pytanie, nie udaje się. Czujemy się niezrozumiani. Nasze dobre intencje zostały źle odczytane, albo w ogóle trudno zrozumieć dlaczego stało się tak jak się stało!?

Rozmawiając z konkretną osobą, korzystamy z istniejących już w naszych głowach matryc. Wykład trochę będzie o tym czym one są, ale przede wszystkim o tym jak te matryce przewidywać, rozpoznawać je u innych ale także uświadamiać je u siebie.

Tytułowy obcy też nie jest pojęciem prostym. To nie jest każdy inny – bo nie każdy inny jest obcy; a i bardzo bliski może stać się obcym. Pytanie do  rozstrzygnięcia na wykładzie to pytanie o to jak oswajać obcość tak aby z obcych robić przyjaciół, nie dać się zwieść wrogom i budować dobre relacje na skrzyżowaniu kultur! ( tej kultury ludzi dojrzałych i dorastających też )